MEVA Hasta Ve Yaşlı Bakımevi|Huzurevi|Hasta Bakımı Ve Rehabilita


Psikiyatri hastaları oruç tutabilir mi?
Makaleler
Psikiyatri hastaları oruç tutabilir mi?

Psikiyatri hastaları oruç tutabilir mi?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte 'Oruç tutabilecekmiyim?' ' Ramazanda ilaçlarımı hangi zamanlarda almam gerekir?', ' Oruç tutarsam kullandığım ilaçlar ağır gelir mi?' yada 'Oruç tutarsam hastalığım tekrar nükseder mi?' gibi soruları hastalarımızdan sık sık duyarız. Psikiyatri hastalarının oruç tutup tutamamaları hastalığın ağırlığıyla, kronik olup olmamasıyla ve hastanın kullandığı ilaçların moleküler özellikleriyle yakından ilişkilidir.

Örneğin manik depresif bozukluğu olan hastaların kullandığı 'duygudurum düzenleyici' dediğimiz Lithüril denilen ilacı susuzluk durumlarında vucuttaki düzeyi artmaktadır. Yine diğer bir ilaç olan Depakinin de kan düzeyi açlık ve susuzluk durumunda değişimle göstermektedir. Bu hastaların uykusuz kalmaları manik atakları tetikleyebileceği için sahura kalkmaları da uygun değildir.

Yine yüksek dozlarda ilaç kullanan klinik durumları sukça kötüleşebilen şizofreni, iğer psikotik hastalıkları, majör depresyonu yada ağır kaygı bozukluğu olan hastaların, ki bu hastalar çoğunlukla yüksek doz ilsaç kullanmaktadırlar, oruç tutmaları önerilmez.

Alkol, sigara ve kahve içen hastaların ramazan süresince bu maddeleri aniden ve uzun süreli bırakmaları yoksunluğa girmelerine; huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk ve depresif hal gibi durumlara neden olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Alkol yoksunluğunda durum daha ciddidir; bilincin bulanıklaştığı, nöbet riskinin arttığı deliryum tablosu ortaya çıkabilir.

Psikiyatride temelde bir hastanın oruç tutup tutamayacağı kullandığı ilacın moleküler özellikği ile de belirlenir. Bunun yanında hastanın diyabet, kalp yetmezliği yada hipertansiyon gibi kronik hastalığının olup olmaması da önemlidir. Çoklu ilaç kullanan bu tür psikiyatri hastaların oruç tutması önerilmez.

Hafif-orta düzey ruhsal sorunları olan hastaların, kullandıkları ilaçların oruçla etkileşmiyeceğine kanaat getiren hekim hastanın oruç tutmasında bir beis görmeyebilir. Yine de ilaç kullanan bir psikiyatri hastasının oruçla ilgili kararı kendisinin almaması mutlaka hekimine danışöası elzemdir.

Oruç tutamayan hastalar bununla ilgili manevi eksikliklerini iftar sofralarına katılarak, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunarak ve ramazanla ilgili sosyal etkinliklere katılarak giderebilirler.
Uzm. Dr. Ayşegül DEMİREL

Psikiyatri Uzmanı

Meva Tıp merkezi ve Meva Bakımevi

meva,bakımevi,bakımevleri,hasta bakımı,yaşlı bakımı,yatalak bakımı,hasta bakımevi,yaşlı bakımevi,yatalak bakımevi,hasta bakımevleri istanbul,yaşlı bakımevleri istanbul,yatalak bakımevleri istanbul,hasta ve yaşlı bakımevleri,yatarak fizik tedavi,yatan hasta bakımı,yoğun bakım merkezi,özel fizik tedavi merkezleri,fizik tedavi merkezi

 

İLETİŞİM VE TALEP FORMU
İletişim ve Talep Formu
BAKIMEVİ GERÇEGİ
Bakımevi Gerçeği

“ Kimse yaşlanınca hasta olmak ya da bakıma muhtaç olmak istemez. Maalesef şartlar bazen bunu gerektirir. Yaşlanırız, hastalanırız, bakıma muhtaç bir hale geliriz. O zaman evde ya da bir kurumda bakım hizmetini alabiliriz. En iyi ve en kaliteli bakımı almak hakkımızdır. Özellikle bir kurumda bakılıyorsak...

Hem fiziksel sağlığımız, hem psikolojik sağlığımız için en kaliteli bakımı almak ve bu kaliteli bakımı talep etmek hakkımızdır. Eğer doğru bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini aldığımız bir kurumda bakılıyorsak, hastalığımızın seyri çok daha iyiye gidecektir.

Böylece önümüzdeki ömür daha uzun, daha kaliteli ve daha keyifli olacaktır. Bu hem hastaların hem de ailelerin isteğidir.